jméno: heslo:
Warning: Illegal offset type in unset in /DISK2/WWW/sherpaclimb.net/www/mysql.php on line 78
Letmý pozdrav z Pyrenejí
Autor: Šťovajz11.února 2007

Letmý pozdrav z Pyrenejí

Že se už delší dobu na elitních stránkách našeho slavného oddílu neobjevil žádný příspěvek (a taky že jsem zase propásl některé důležité sešlosti a potřebuju se trochu připomenout :-), posílám pozdrav z ciziny. Pravda, tentokrát z netradiční strany - ze slunného Katalánska, kam jsem zavítal začátkem února. Zároveň nezbývá než popřát tatranské výpravě co nejlepší počasí, aby na mě na po shlédnutí ilustračních fotek nevytáhli nepoužité, a tím pádem stále dokonale ostré cepíny :-)))

Foto - Panorama

Severovýchodní část Španělska nabízí kromě Monserratu s lezeckými terény a černou madonou, matematických konferencí 20 km za Barcelonou, kilometrů pláží a piva Estrella s rudou hvězdou i spoustu zajímavých lezeckých i horských oblastí. Viz. třeba nedávný pěkný článek Jardy Sineckého v CAO News (http://www.lezec.cz/fotos/clanky/cns0701.pdf).

Protože jsem neodolal taky aspoň něco z místního okolí vidět, vyrazil jsem v pátek dle dohody za cenu vynechaného posledního konferenčního příspěvku za místní spojkou Danim, který pár měsíců pobýval v Trondheimu a co se hor a lezení týče, má pochopení maximální. Přes oběd jsme, mimo pár slov o jeho posledním zatmění a poslední délce ve světle čelovky, probrali i náš plán na zítřek - menší ledopád v oblasti Coma de l'Orri, kde začínají Pyreneje.

Foto - Rampouch

Po dokoupení 2 dvou šroubů do ledu a útoku na sklad výbavy místního lezeckého oddílu pro mačky a pár turistických cepínů do foroty se seznamuju se zbytkem týmu. S notnou dávkou štěstí fasuju i jedny skelety, a ještě jedno pivo na kuráž a spát, jsou to ještě 2 hodiny autem a zítra se brzo vstává.

Druhý den jsme bez problémů dorazili na parkoviště. Po menším bloudění jsme "zkratkou" dorazili na místo. Sám ledopád není nijak závratně vysoký a na většině šířky trochu položený, nicméně jako prolézačka na den spolu s krásným počasím a horskými panorámaty naprosto dokonalý.

Kromě turistických cest slibují okolní kompaktní skály možnosti lezení a za lepších sněhových podmínek je možnost skialpů. Nebýt to tolik z ruky, určitě by stálo za lepší prozkoumání. Zajímavě tady vypadá nová nízkonákladová aerolinka Clickair (http://www.clickair.com/) na trase Praha-Barcelona, denně večer tam i zpátky, začali v únoru a inzerovali zpáteční letenky včetně všech poplatků i za 60 €. Problém je jenom se sháněním informací, neb místní mluví katalánštinou a jsou na to patřičně hrdí, a angličtinou moc nevládnou. Co dodat, příště poslouchejte Mariňáka, nemá vůbec špatné nápady :-)

Fakta

Oblast Coma de l'Orri je poblíž lyžařské vesničky Setcases - doslovně přeloženo 7 domů - která se, pravda, od doby, co ji pojmenovali, trochu rozrostla. Bližší město s železniční stanicí, románským Benediktinským klášterem a asi 10 000 obyvateli se jmenuje Ripoll. Do Barcelony je to odtud vlakem necelé 2 hodiny, ale vyhledat spojení na webu společnosti RENFE (http://www.renfe.es/) je díky intuitivnosti stránek oříšek i pro místní.

Odkazy

Popis oblasti

http://www.madteam.net/rutas/corredoresyescaladaenhielo/
0.178.HieloenlaComadelOrriRipolles

Mapka oblasti

http://www.madteam.net/rutas/aportaciones/
20050115213139_1094284761.jpg

Cesty v Pyrenejích

http://www.madteam.net/rutas/zonas/1.Pirineo/

Katalánská alpinistická federace

http://www.feec.org/

Levné letenky

http://www.clickair.com/

Něco málo fotek

Foto - Pyreneje 1
Foto - Pyreneje 1

Foto - Pyreneje 2
Foto - Pyreneje 2

Foto - Pyreneje 3
Foto - Pyreneje 3

Pozdrav z Katalánska
Pozdrav z Katalánska Zpět na seznam článků

Webmaster - Pavel Trnka  CSS - Michal Kutil