jméno: heslo:
Warning: Illegal offset type in unset in /DISK2/WWW/sherpaclimb.net/www/mysql.php on line 78
Boulderování u Petrohradu
Autor: OSi & Zůza2.června 2006

Petrohrad je vesnice ležící asi 70 km od Prahy po silnici směrem na Karlovy Vary. V posledních letech se zde uskutečnil pravý boom v objevování a vytyčování nových boulderů, kterých tu teď najdete okolo 1500. Leze se po pěkné pevné žule, na které se v jednom směru musí použít jemná technika, jinde zase spíše síla a kousek dál třeba kombinace obojího.

Pokud chcete více informací sepsaných mnohem povolanějšími, navštivte Lezec.cz a zadejte si do hledání heslo "Petrohrad". Vedle nově vydaného tištěného průvodce ještě pro orientaci doporučuji průvodce a hlavně přehledové mapky na Lezci.cz, které naleznete zde: Lezec.cz -> Průvodce (Severní Čechy -> Jesenicko).

Se Zůzou jsme vyrazili autem z Prahy v neděli okolo deváté a za hodinku už jsme parkovali na návsi v Petrohradu. Spolehli jsme se na svůj instinkt zkušených prospektorů a neomylně vyrazili do nejbližšího sektoru... Po hodině a půl bloudění v přilehlých lesích jsme se na cestu zeptali domorodců a po další půl hodině dofuněli do sektoru "Pod hradem". Normální cestou se tam dá dostat za 15 minut...

Nejdříve jsme lezli okolo šutrů Trio, Prezident a Puberťák a poté se přesunuli do sektoru "Hřbitovní kameny", kde jsme se pohybovali mezi Prasklým kamenem, Chrámem, Ohonem a zakončili u Kamenného srdce. Za chvíli jsme si stylu místního lezení přivykli a hrubá žula nám postupně ubírala kůži na prstech a lepičku na lezečkách.

Za ten den jsme mohli vylézt okolo 20 - 30 boulderů v obtížnosti od 1 do 6B+ s těžištěm mezi 4 až 6A+. Některé snadnější šly na on-sight, u některých těžších jsme se zastavili i na více (až mnoho :-) pokusů. Jak mnozí vědí, obtížnost boulderů se udává v takzvané Fontainebleau klasifikaci, která je odvozená od francouzské, jen je trošku tvrdší. Viz. Klasifikace boulderů.

K jištění se doporučuje chytač-usměrňovač a bouldermatka (u některých boulderů obojí ve vícenásobném provedení). Bouldermatku jsme neměli, takže jsme si vybírali bouldery s dobrým dopadem :-) Jednohlasně jsme si ale odhlasovali, že by oddíl měl alespoň jednu koupit :-)

Jediným neduhem akce bylo větší množství klíšťat. Oblast je ideální na jednodenní lezecký výlet a bude ještě atraktivější v době mimo pískovcovou sezónu, kdy se člověku nebude chtít jet na profláknuté a mnohokrát lezené oblasti v okolí Prahy.


Erární kartáč

Uvidíte, že se vám boulderování v přírodě bude líbit! Zpět na seznam článků

Webmaster - Pavel Trnka  CSS - Michal Kutil