jméno: heslo:
Warning: Illegal offset type in unset in /DISK2/WWW/sherpaclimb.net/www/mysql.php on line 78
Odkrývání historie československého lezení
Autor: OSi27.března 2006

Pár pohledů ze šedesátých let minulého století

Nedávno jsem navštívil svého dědu, který mně věnoval po svém vzdáleném příbuzném několik pohledů. Tyto pohledy mu byly zasílány v šedesátých letech minulého století z různých akcí tehdejšího československého reprezenačního družstva. Dotyčný nebyl horolezec, jen měl mezi nimi známé, tudíž bohužel nemám žádné slavné horolezcké předky :-)

Jelikož vím, že je mezi vámi několik lidí, kteří se o historii horolezectví aktivně zajímají, předkládám vám tyto pohledy zde. Zároveň bych chtěl tímto znalce požádat o rozluštění, kdo vůbec jsou ti podepsaní a vyfotografovaní pánové. Občas jsem něco rozluštil, ale moje znalosti jmen jsou v tomto ohledu mizivé.

Ještě perlička: můj děda se lezením nikdy nezabýval, ale paradoxně měl k němu blízko. V sedmdesátých a osmdesátých letech pracoval jako primář na chirurgii v Turnovské nemocnici a z okolních pískovcových skal, což obsahuje mimo jiné kompletní Český ráj a Suché skály, mu bylo vozeno "do práce" mnoho lezců. Dovedete si představit, jakou měl radost, když se dozvěděl o mém koníčku :-) ?
Jednou mně popisoval jeden zvlášť pikantní úraz, při kterém se dotyčný zastavil před "podlahou" o ostrou větev stromu, která mu pronikla zády, vyjela u klíční kosti a opět zajela do čelisti. Tato velmi bolestivá "sonda" mu pravděpodobně zachránlila život. A aby toho nebylo dost, tak sem zjistil, že toho člověka znám. Pár z vás si na něj možná vzpomene, bylo to na prvním nebo druhém Křížáku v naší horoškole, kdy se nás Michal ujal a vzal nás na Eskymáka.

Jestliže vyluštíte více, pošlete to do kofery nebo mě na e-mail. Díky. Zpět na seznam článků

Webmaster - Pavel Trnka  CSS - Michal Kutil