jméno: heslo:
Warning: Illegal offset type in unset in /DISK2/WWW/sherpaclimb.net/www/mysql.php on line 78
Ledolezecký festival v Oppdalu
Autor: Šťovajz19.února 2006

Ledolezecký festival v Oppdalu

Opět jedna zpráva z detašovaného působiště, a to, že i tady se něco děje :-) Takhle jsem jednoho dne uznal, že počítače už bylo dost, a nalistoval (ač v norštině) webové stránky univerzitního lezeckého spolku. Co nevidím - za 14 dní ledolezecké soustředění. Po výměně několika mailů a ujištění, že problémy se vyřeší (třeba, kde seženu potřebné hračky, kdo mě bude jistit a vůbec doveze 15 km od chaty k rampouchům), jsem seděl v autobuse směr Oppdal.

Oppdal je (dle vlastních webových stránek) horská vesnička s 6 500 obyvateli, leží něco přes 100 km na jih od Trondheimu a jezdí tudy vlaky a autobusy na Oslo. Kromě lyžařského střediska je kolem několik míst, kde se v zimě dají provětrat zbraně a mačky. O něco dál na jih je pohoří Dovrefjell s asi nejsevernější a určitě mimo Jotunheimen nevyšší norskou dvoutisícovkou Snøhetta (2 286 m).

Foto - bývalý břidlicový lom poblíž Oppdalu
Foto - bývalý břidlicový lom poblíž Oppdalu

Na programu bylo 2x večerní promítání, 2x vyzkoušení hraček v praxi v bývalém břidlicovém lomu (a taky konzumace alkoholu v rámci vlastních finančních a fyzických dispozic :-)

Foto - ledolezení u Oppdalu
Foto - ledolezení u Oppdalu

Festival organizovali místní frajeři, kteří mimo jiné vlastnili v Oppdalu outdoor krám a Českou republiku poměrně dobře znali, neb se živí i distribucí Rock Empiru, Singing Rocku a Tilaku. Člověk si taky mohl vyzkoušet různou výbavu. Přivezli ji do lomu několik aut z krámu, tolik nablýskaných hraček jsem snad do teď pohromadě neviděl. Součástí byla i instruktáž o jištění a bezpečnosti, bohužel v norštině. Ale s ukázkou se většinou dalo pochytit, o co jim jde. Lezecký terén dost různorodý, od jednoduchých ukloněných rampouchů z dobrého ledu až po mix. Mimochodem, zbraně na převislé břidlici zdaleka nedrží tak dobře, jak to vypadá na fotkách. No nevím, kde budou trénovat místní borci, protože po nájezdu 40 lidí skončilo víc ledu na zemi než nahoře, ale každopádně to bylo super.

Foto - část výbavy na vyzkoušení
Foto - část výbavy na vyzkoušení

Promítání měli na starosti první den jeden místní s obrázky z Norska a druhý den Harald Berger - člověk, který leze extrémní mixy a vícedélkové cesty kolem 8a-b a pro odreagování se věnuje basejumpingu. Ten měl i několik videí - např. přelez mixu obtížnosti M 13 s houpáním se celou vahou na jednom cepínu za nějaký pochybný výčnělek nebo seskoku z kilometrové stěny.

Foto - ledolezení u Oppdalu
Foto - ledolezení u Oppdalu

Moje poděkování patří Rune Kvalsnesovi z organizátorů za poslání fotek, neb vlastní foťák stále ještě nemám. Co dodat, příště musím dát vědět dřív, abyste stihli přijet a ukázat Norům, zač je toho u nás loket :-)

Zdar a sílu!

- HS - Zpět na seznam článků

Webmaster - Pavel Trnka  CSS - Michal Kutil