jméno: heslo:
Warning: Illegal offset type in unset in /DISK2/WWW/sherpaclimb.net/www/mysql.php on line 78
Lezení v Jizerkách
Autor: Mamut & Luděk6.února 2006

LEZENÍ V JIZERKÁCH ZE DVOU POHLEDŮ


Už dlouhou dobu jsem se tam chystal, ale znáte to. V létě písek, písek, písek a v zimě bojování o život na Bořni. Až letošní babí léto se vydařilo. Konečně jsme tam vyrazili do oblasti Paličníku. Máme to od chajdy tak 25 - 30 km, tak jsme to zkusili. Dojeli jsme na Snědavu, a pak 5 km dále pěšky na Paličník.
V Jizerkách je několik oblastí, Paličník je jedna z nich. Některé oblasti jsou od sebe poměrně vzdálené, jiné kousek od sebe, dále je tam spousta osamocených věží a věžiček.
Každá oblast má svá specifika, vždy se jedná o hrubozrnnou žulu, ale každá je jinak tvarovaná, vrásněná a všude je lezení kapánek jiný. Kdo lezl na Kapucínkách ví, jak je tamější žula ostrá, tak zde je asi stokrát ostřejší a hrubší. Leze se většinou ve spárách, koutech a rajbasech (ty jsou někdy příjemně ukloněné letiště, jindy skoro kolmá stěna - prsty na ničem a nohy na krystalech).
Spáry jsou zde všechny - žábovky, na prstíky, širočiny... Ale musí se lézt jemněji než na písku, ruce tam nesmíte vrazit, ale jemně je tam vložit, jinak vám krystaly totálně zničí ruku (kdo moc na spárky není, tak bude bojovat a naříkat).

Také pozor na stupnici, je zde použita stará Welzenbachova stupnice, tedy římsky I - VI!!!
Ale protože šla obtížnost nahoru, přidalo se zde VIb a VIc což je asi 8- až 8 UIAA!!!
Vždy musíte počítat stupeň až stupeň a půl nahoru.

Protože zde dělali a dělají cesty pískoví práskači, najdete kroužky od pětek nahoru a velice sporadicky. A opravdu jen tam, kde jsou nezbytně potřeba a někdy je hledáte marně.
Cesty se dají tak nějak odjistit např. na 15 m jsem dal dvě dobré jištění. Hodí se velké friendy, hexy a velké uzle.
S Eliškou jsme lezli na Velké Kuří věži, Dolní, Střední a Horní Kuří věži. Zde jsou údolky tak 25 až 30 m dlouhé a věže se dají horem sejít - no někdy je to tak trošku morálové.
Je zde také bivak pod Velkou a Dolní věží, takže není problém se spaním.
Mezi dalšími skalami musíte chodit. Jsou od sebe pár stovek metrů, buď se prodírat lesem nebo jít nahoře po značené cestě, a pak scházet dolů. Ale pro přesnost jen na Kuřích věžích jsme lezli celý den.
Kdo má rád opuštěnost, lesy kolem a klasické lezení a komu něco říkají jména R. Kauschke, Machovič, Čihula, manželé Prachtelovi.. tak hurá do Jizerek.

Přístup - ze Snědavy pěšky po červené a modré směr Paličník a poté se orientovat podle skal.
- a od Bártlovy boudy do údolí Hájeného potoka a dál na Paličník.

P.S. Lezení je povoleno celoročně, železem se jistit může. Mágo je zakázaný!!!

Mamut
Většinu podstatného o Jizerkách a lezení tam už tu zvěčnil Mamut, ale přeci jenom něco malého dodám. Jedná se o další oblast Jizerských hor... a to o oblast Oldřichovského sedla.

Přístup je z Oldřichovského sedla od hospody Hausmanka, kde je i parkoviště. Příjezd autem je přes Liberec nebo se dá jet autobusem z Černého Mostu do Liberce, potom lokálkou do Oldřichova v Hájích (cca 20 min.) a pěšky po silnici směr Raspenava do Oldřichovského sedla (cca 20 min.).

Spát se dá buď na autobusové zastávce naproti hospodě (styl jako Šalvějový prameň), ale lehce do ní zatéká nebo je za hospodou Hausmanka ještě trempská hospoda U Kozy (je to hned vedlejší barák ve dvoře za závorou), když se s hospodským Kozou dohodnete a má tam volno... nad hospodou je na půdě velký poval. Ještě jsou tam v lese trempská tábořiště, ale to byste na ně museli narazit... :o)

Jeden z přístupů ke skalám je po Viniční cestě, což je turistická cesta, která vede přímo od hospody a dojde se až k Velké plotně a za ní do stráně nebo se může kus před Velkou plotnou odbočit doprava přes dřevěné schůdky na hrazení a dojdete k pověstné skále Zvon... tato oblast je dost rozsáhlá. K Velké plotně je to cca 2 km. Toto je jedna strana Oldřichovského sedla, na druhé straně se nachází přibližně stejně rozsáhlá oblast, ale na prozkoumání zde jsem se ještě nedostal.
Jak už řekl Mamut, tak i tady je lezení převážně spárové, komínové nebo v rajbasech... stěnového lezení je tu poskrovnu (viděl jsem asi dvě cesty). Pokud se sem rozhodnete jet lézt, tak si přibalte notnou dávku morálu a zkoušejte to na lehčích cestách, abyste přišli na systém klasifikace. Hodně věží nemá slaňák a schází se... někdy i komínama. Krásné lezení je třeba na zmiňovaný Zvon, na Sedlo, na Baštu...

Tak toto je pro tentokrát asi vše. Pokud objevíme něco nového, určitě dáme vědět.

Mnoho příjemných zážitků přeje

Luděk Zpět na seznam článků

Webmaster - Pavel Trnka  CSS - Michal Kutil