jméno: heslo:
Warning: Illegal offset type in unset in /DISK2/WWW/sherpaclimb.net/www/mysql.php on line 78
Hilsen fra Trondheim
Autor: Šťovajz14.prosince 2005

Hilsen fra Trondheim

Pozdrav ze severu

Inspirován pozdravy z prosluněné Indie posílám pro změnu pozdrav ze svého koutu světa - deštivého Norska. Teploty kolem 30 pod nulou a spousta sněhu jsou tady asi ještě větší exotika než v Praze, 5 nad nulou a déšť je většinu času realitě o dost blíž. I když v novinách slibovali, že globální oteplování zastaví Golfský proud a pak tu začne ta správná legrace, tak třeba za rok dva. V něčem je ale 63. rovnoběžka přece jen záruka kvality, je tu asi o 2-3 hodiny míň světla než u nás. Důsledek - výborně se spí a špatně vstává.

Foto - centrum Trondheimu a fjord
Foto - centrum Trondheimu a fjord

Jinak Trondheim vypadá pěkně, dost seversky. Paneláků je tu minimum, hodně domků je ze dřeva. Na město o 160 tisících lidech budí docela komorní dojem. Centrum leží v meandru řeky Nidelva. Mezi místní pamětihodnosti patří velká kamenná katedrála - Nidarosdomen. Hned vedle ní starý dřevěný most a vše je krásně přehledné z okolních kopců, protože centrum je v údolí. Okolí vypadá parádně, fjord a kopce, sice to nejsou velehory, ale i tak.

Foto - Nidarosdomen (katedrála)
Foto - Nidarosdomen (katedrála)

Zatím jsem se moc daleko od města nedostal, zásluhu na tom částečně nese poměrně málo outdoor výbavy, která se vejde spolu s věcmi na přežití do 20 kilo do letadla, a částečně moje bývalá i nová alma mater a jejich schopnost postarat se mi o zábavu. Akčnější byly výlety jedinou místní linkou tramvaje několik kilometrů za město do Bymarky, kde jsou kopce, lesy, jezera a v sezóně i davy běžkařů, což teď naštěstí nehrozí. Průzkumná sólo akce překvapila tím, že i když ve městě žádný sníh není, i v nižších kopcích se nějaký udrží. Reakce při pohledu na ne úplně čerstvé stopy byla: "Ok, včera tudy někdo šel, v Tatrách bylo hůř". No jo, ale v Tatrách má člověk návleky a pohory, ne džíny a boty do města. Což se pozná přesně v okamžiku, kdy se člověk proboří ledovou krustou přes něco, kdy jsem si živě vzpomněl na Dědkovu dutinovou jinovatku z horoškoly, až po kotník do vody do podmáčené trávy. "No co, za chvíli dojdu na větší cestu, je to jen kilometr a půl." Sice, jak se ukázalo, zábava na hodinu, ale člověk má zas ve 3 odpoledne šanci sledovat slunce zapadající za okolní kopce.

Foto - Bymarka (oblast za městem)
Foto - Bymarka (oblast za městem)

Jinak oblasti kolem města jsou, aspoň když je sníh, dobře použitelné na běžky. Jsou tam i osvětlené trasy, což se tady docela hodí. Bohužel, když jsme tam vyrazili my, den před tím se drasticky oteplilo a celý den pršelo. Takže jsme potkávali kombinaci ledu, potoků a trávy o něco častěji, než bych si představoval. Ale i tak to má svoje kouzlo.

Jinak pohoda, doba předvánočních večírků pořádaných různýma částma univerzity (fakulta, matematický ústav). Docela mě zajímá, kdy se dostanou na veřejnost moje reklamní fotky z trondheimské pláže se sobí kýtou a láhví místní samohonky coby konkurence některým členům SC propagujícím levný alkohol někde na Havaji :-)

Foto - "Pijte vodu, nepijte rum, ..." po norsku
Foto - "Pijte vodu, nepijte rum, ..." po norsku

Ha det bra!

- HS - Zpět na seznam článků

Webmaster - Pavel Trnka  CSS - Michal Kutil