jméno: heslo:
Warning: Illegal offset type in unset in /DISK2/WWW/sherpaclimb.net/www/mysql.php on line 78
Arco duben 2005
Autor: PT, OŘ, OSi27.dubna 2005

První letošní výprava za sluncem, vápnem a gelatem do Itálie

Bohužel jsme nakonec odjeli ve skromném počtu čtyř lidí, ale i tak se zájezd vydařil. Slunce decentně grillovalo, prásky padaly jeden za druhým a víno teklo z demižónu proudem.


Víno de la demijono

Jako obvykle jsme dva dny lezli ve známé oblasti Nago, která se nám začíná čím dál víc líbít (aspoň mě :). Navzdory veliké návštěvnosti ještě není přiliš oklouzaná a dá se v ní najít několik skvělých cest v naší obtížnosti kolem 6a. Navíc kdo by odolal kýčovitému výhledu na údolí Lago di Garda.


3 + NagoTělo borce, mysl boha! :o)Stěna Colodri Est

Trochu debaklem pak byla výprava na impozantní stěnu Colodri. Pavel s Řepulí nalezli do devítidélkové klasické cesty (...), kde polovina délek je za 5c a jedna za 6a. Cesty jsou ovšem neuvěřitelně ohlemzané, fixní jištění v této cestě bylo veškeré žádné a vlastní šlo zakládat dost špatně, takže jsme asi ve 100m zvolili ústup (prostě jsem se Řepulovi šprajcl, že dál nepolezu). OSi se Zuzíkem jejich o něco těžsí cestu dolezli, ale dle jejich slov s krajním znechucením z uklouzaného a těžko odjistitelného hnusu (viz. níže). Colodri - bleeee.

Naštěstí jsme si další den zpravili chuť na nádherných ~100m cestách v oblasti Monte Colt - Tredicesima Luna (6a,6a,6a+,6a), La Perla Nera (5c,6a,5a,5c) a drtičské duo ZuziOsi práskli (s jedním odletem v klíčovém převísku) X-Files (6a+,5c,6b+,6a). Nakonec nás ještě vyděsil borec, co si před náma dával La Perla Neru sólo - přece jenom druhá mírně převislá délka za 6a úplně zadarmo nebyla - brrr.

Jinak spaní na divoko se nám osvědčilo a každý večer jsme končili na parkovišti na horské silnici nad Nagem. Ušetřené peníze za kemp jsme spolehlivě zdecimovali pizza obžérstvím a v přepadávajících kournoutech zmrzliny.


O, gelato mio!


PT

Smekám před Zuzkou, že na druhým vydrtila, co Ondra vytáhl a snesla naše sexistický a fekální kecy. Celou dobu bylo výborný počasí, akorát v neděli poněkud víc horko, než je zdrávo. Nago je opravdu nejlidnatější lezecká oblast na světě.

Díky Mrazíkovi (vedoucí gelaterie, kterej má na stěnách fotky s největšíma bouchačema a bouchačkama planety - samozřejmě i s Mrázou) a usměvavému pizzaři za jejich gelato a pizzu. Bez nich bychom to tam asi nevydrželi.

Všechny průvodce přepočítavají stupeň 6a jako 6+. Podle mě je to spíš 7-, ale pravda je, že cesta od cesty v tomhle stupni se dost lišila.

Nago - Settore D - Alvarez 6b+

Taky si myslím, že v Arcu je klasifikace většiny sportovek tak o půl stupně ostřejší než třeba v našich sportovních oblastech jako je Roviště nebo Srbsko.

Doporučené cesty
Nago:
Settore A: Kira 6c
Settore B: Gobazio 6a+, Mario Polenta 6a
Settore C: La Placca 5c & 6a+, Crisalide 6b+, Facile 4c
Settore D: dvě 5c vlevo na začátku sektoru, Equinox 6a, Gerico 6a, Good Bye Stranger 6a, Alvarez 6b+
Monte Colt:
Settore A: Viz. výše
Settore B: 8 Marzo 6b+, Acramenta 6b, Pentagramma 6b+


OS

Oblast: Colodri Est
Cesta: Somadossi - 6a+ (5b, 5a, 5b, 6a+, 6a, 5a, 5c, 5c, 5c) - (spit), stopper, friends.
Tolik píše průvodce. První 3 délky jsou celkem v pohodě - delší odlezy od jistění a oklouzaná skála. Čtvrtá délka má pár těžších kroků s jedním docela zajímavým místem. V páté délce sme si dali nevědomky variantu přes částečně převislou širočinu s vlastním (ne)jištěním. Poslední 3 délky podle průvodce je ve skutečnosti délek 5 (podle štandovacích kruhů a štandovacích olivovníků). Zde se k zajištění hodí friendy v rozsahu 30-60 cm. Nýty tam opravdu jsou, většinou tak 1-2 na délku, ale je to v poho, protože když máte dost těch půlmetrovejch friendů, tak se to dá krásně zajistit. Hnusný vodou do hladka omletý spáry, komíny a sokolíky, místy převislý. Do sklepa to tam bylo tolikrát, že se to dá spočítat snad jen na seizmografu v mejch trenkách. Určitě moje po všech stránkách nejnáročnější vícedýlka.


ZuzOndra Suicide Team


Pilíř s přepadlým šutrem nahoře, na kterém se štanduje. Třetí délka cesty Sommadosi (Colodri Est). Lezou nějaký Slovinci.Konec páté délky Somadossi. Expozice byla fajn :o)Poslední štand ve stěně Colodri cesty Somadossi. Pohled na část Arca z pod velkého střecháče. Cesta traverzuje pod převisem, přes něj de nějaká hákovačka.


Více fotek ve fotogalerii Zpět na seznam článků

Webmaster - Pavel Trnka  CSS - Michal Kutil