jméno: heslo:
Warning: Illegal offset type in unset in /DISK2/WWW/sherpaclimb.net/www/mysql.php on line 78
Svatošské skály
Autor: Mamut17.srpna 2005

Víkend na Svatošských skalách

Jelikož léto písku docela nepřeje, rozhodli jsme se, že vyrazíme na Svatošské skály u Karlových Varů. Pár lidí tam už bylo, ale většina z nás o nich věděla jen že jsou. Naplnili jsme Feldu a v počtu moje maličkost, Zdenda N., Luďa a Katka jme vyjeli. Bohužel je to docela dálka, jeli jsme to dvě a půl hoďky, takže nejlíp je jet v pátek večer.

Skály leží na úžasném místě u Ohře. Na jedné straně skály, na druhé hospůdka (bohužel je nic moc, je tam draho a dokonce po mě chtěli peníze za vodu do petky), ale jinak tam je super. Samotné skály jsou rozděleny na devět masívů - Svatoš, Nevěsta s ženichem, Páter, Svědkové, Muzikanti, Tchán, Tchyně, Zámek a Samotář. Většina lidí leze na Zámek a Nevěstu se ženichem. Ostatní masívy většinou zejí prázdnotou, protože jsou hrubozrnné a také ne zase tak dlouhé. Ale když jako my vylezete jednou cestou na polici, zaštandujete a další cestou na vrchol, tak dáte pěkné délky. Na Zámek a Nevěstu se ženichem vedou cesty tak kolem padesáti metrů (ne všechny). Cesty, jak jsme to viděli, jsou perfektně zajištěny nýty a borháky od pětek nahoru a klíčová místa jsou luxus. Na lehčí cesty musí mít člověk svůj matroš, nýtek najdete opravdu jen v těžkém a nezajistitelném místě.


Zámek

A teď pozor! Obtížnost, jak nám to přišlo (samozřejmě, že někdo může mít jiný názor), je dost těžká. Ještě těžší než na Bořni. Jasně, byli jsme tam poprvé, člověk to neznal, ale tak se nám to jevilo. Rozhodně např. 7- ze Svatošek nemůžu porovnávat ze 7- na Srbsku, Rovišti nebo Vrchlici. To nejde. Je to opravdu těžší a to samé je i u lehčích cest. Na Zámku a Nevěstě je lezení hlavně po lištičkách a hrankách, ale samozřejmě se najde i komínek nebo spárečka. Na ostatních masivech jsou hlavně kulaté a otevřené spárky (úplně jiné než jaké znáte z písku), ale hlavně tam jsou rajbásky a jaké! Skoro kolmé, většina chytů je kulatá. Prostě je to takové specifické lezení. Rozhodně stojí zato sem jet a vyzkoušet to zde.


Muzikanti

Spát se na Svatoškách nesmí. Je to chráněná krajinná oblast, ale znáte to "... v lese, jo v lese na jehličí". Nikoho k ničemu nenabádám, ale dobře se dá spát v Doubí. U mostu přes Ohři se dáte doleva a za tenisovými kurty pojedete dále po cestě mezi vrbičkama a dojedete na louku, kde tábořej vodáci. V Doubí jsou dvě slušný hospy. Jedna je U Fausta (dobře vaří) - tam jsme nebyli, ale je to potvrzené a u hotelu - to je typická palírna.


Nevěsta

Příjezd na skály je z Prahy do Varů pak směr Doubí a tam u vesničky SOS nechat auto a jít pěšky. Je to tak tři, čtyři kilometry. Takže když budete mít chuť, tak vzhůru na Svatošky!


Mamut Zpět na seznam článků

Webmaster - Pavel Trnka  CSS - Michal Kutil