jméno: heslo:
Warning: Illegal offset type in unset in /DISK2/WWW/sherpaclimb.net/www/mysql.php on line 78
Údolí známé a neznámé
Autor: Mamut1.listopadu 2011

Možná už víte, o čem bude řeč, o čem zde bude pár řádek. Jedná se o oblast, kde jsem začal lézt a poprvé jsem se navázal na lano a moje prsty se dotkly kamene. Je to údolí Vrchlice, které se zařezává do mírně zvlněné krajiny u Kutné Hory. Řeč bude o historii údolí a hlavně o lezení zde. Možná si někdo řekne: “Těch pár kvaků, ten kvakoland za nic nestojí…“, ale mnozí z Vás zjistili, že místní stěnky dokáží dát také pěkně zabrat…zdejší lezení, kameny, skalky a stěny určovaly zdejší směr a staly se pro mnoho lezců domovem. Údolí má bohatou historii, samozřejmě se vztahující k dolování, a při chůzi narážíte na štoly, náhony, mlýny a středověké hradiště. No a samozřejmě skály, stěnky a stěny…

Oblast kolem Kutné hory je na lezení celkem bohatá, dříve se lezlo v celém údolí Vrchlice, také se leze v údolí pod zříceninou hradu Sion, dále jsou v Kutné hoře pískovcové skalky…. Ale o dalších oblastech tohoto kraje až jindy.

Lezení v údolí Vrchlice se začalo odvíjet někdy začátkem 60. let na Hlavní stěně (kam většinou jezdíte) a na Šimákově stěně, lezl zde Jiří Novák a jeho kamarádi. Poté následuje pauza do cca půlky 70. let, kdy zde začnou škodit lezci z Kolína: Mirek Kříž, Pavel Kolář, Radek Kroupa… ti ke klasickým směrům začali přidávat na tu dobu jasné skobovačky. V druhé polovině 70. let se zde objevuje Pavel Novák z Kutné Hory s Milanem Hušpauerovým a dále Standa Hušpauer, Petr Blahout a Vláďa Pospíšil a o něco později i Petr Hovorka. Koncem 70. let zde volně přelezli všechny staré skobovačky a udělali zde většinu dnešních cest. Poslední cesty přibyly v první polovině 80. let, kdy vznikla i zdejší nejtěžší cesta na Hlavní stěně 8- vlevo od Šerifa /koutu v levé horní části Hlavní stěny/ V té době vznikají těžké výstupy na skalách z Kutné Hory v údolí k Velkému rybníku. Vše do osmičky. Další posun v kutnohorském lezení je spojen až s příchodem Zdenála Šlachty do Kutné Hory v druhé polovině 80. let. Ten narovnal stropový převis pod Střelnicí za 9-, ale hned jeho spolulezec Míra Novák urval klíčový chyt a cesta dosud nemá přelez. Velká změna nastala odjištěním Hlavní stěny borháky, které zde udělal Petr Mundil. Několik cest se narovnalo a tím opět vznikly nové směry.

Nejnovější věcí je nástup boulderingu spojený s nejmladší generací kolem Honzy Nováka, který oblézá postupně všechny dříve nelezené, ale těžké šutry v širokém okolí. Vznikla tak řada boulderů klasifikace osm a pravděpodobně i výše.

Věřím tomu, že se v ,,našem“ údolí se ještě urodí spousty cest a směrů – a stále se rodí, ona to není malá oblast, jak se zdá. Ale naopak mám strach a pocit, že bohužel doba preferuje sportovnější pojetí lezení (na jednu stranu to je dobře), ale na druhou stranu začínají mizet z našich skal a skalek jasné logické směry s vlastní možností jištění… Takže neváhejte, dorazte do Kutné hory, dejte se po červené do údolí Vrchlice k Velkému… A poznáte pěkný stěny kde i hejblátka užijete, cesty lehké i pořádné prásky a parádní procházku hezkým krajem.

Mamut Zpět na seznam článků

Webmaster - Pavel Trnka  CSS - Michal Kutil