jméno: heslo:
Warning: Illegal offset type in unset in /DISK2/WWW/sherpaclimb.net/www/mysql.php on line 78
Radoňovice, Bezděčín
Autor: Mamut16.července 2011

Chtěl bych Vám přiblížit dvě oblasti mezi Turnovem a Libercem u Hodkovic nad Mohelkou. Kam poslední dobou jezdím a vlastně jezdíme a kde je parádní lezení na písku v rajbasech .
Nejdříve se zaměřím na Radoňovice.

Lezli jsme na Sluneční stěně, Radoňovické stěně západní a Strážci Radoňovic.

Slunční stěna skrývá parádní lezení pro začátečníky. je to ukloněná plotna vysoká max nějakých 15 m a kruhy jsou podle obtížnosti typicky 2 až 3 na cestu. Je zde opravdu hezké lezení pro začátečníky a pro roďky s dětma, děti Vám nemůžou nikam spadnout a bez problémů si za vámi většinu cest vylezou. Obtížnost se pohybuje mezi III – V (některé malinko těžší ), takže se zde skýtá hezké a pohodové lezení a učení v ukloněných rajbasech, nic nezaložíte a také proto jako v celé oblasti zde najdete víc kruhů než jste na písku zvyklí a za celý den na Sluneční stěně vše v pohodě přelezete a užijete si to. Jak říkám hlavně začátečníci.

Radoňovická stěna západní. to už je jiné kafe, je hned u silničky u potoka naproti Sluneční stěně ( přez údolí ) naproti malému parkovišti které je hned u silničky. Cesty zde začínají na VIIa ( to je tam jediné ) a lezou stále výše (na západě je cca 5 cest, na jižní straně také asi 5 cest ). Lezli jsme a vřele doporučuji cestu Ztracené a nalezené VIIIb přez dva kruhy, skoro kolmý rajbák - na ruce pár dírek a na nohy nic, ale krásné, jemné lezení a relativně dobře zajištěné ( 2 kruhy – dány s rozmyslem ), ale jinak tam opět nic nedáte.

Když půjdete malou cestičku jakoby za Radoňovickou stěnu, tak Vás dovede ke Strážci Radoňovic. V celé jižní stěně najdete opět lehčí výstupy, které se budou líbit, opět idealní pro začátečníky, hezké jsou cesty Kudlavé kolínko VI, Propité prázdniny IV, Ulítlé tlapy V, Uklizeč lišejníků V, Otupené ostří VIIb…ale celkově vzato na jihu jsou cesty převážně lehčího charakteru jak jsem psal pro začátečníky, kteří si zvykají jak chutnají nohy na tření. Přímo na vrchol je hezká od západu: Plší procházka IV,na vrchol od jihu Tulení výmyk V, Železná žíla V, Okřídlený život v misce VI… Prostě na této mohutné polověži si zaleze opravdu každý.

Když budete pokračovat po malé silničce pod lesem od Radoňovic směrem do Bezděčína vlevo uvidíte Bukovou stěnu a Kvočny ( ty na prozkoumání teprve čekají) a dorazíte ke kravínu v Bezděčně kde se dáte doleva. Auto se dá nechat v cesty v kravíně a za 5 minut jste u skal. Vlevo od cesty je Hřebenová věž, a vpravo Bezděčínská věž.Strejda Sass jde do práce.

Začneme Hřebenovou věží. Opět skrývá řadu lehkých, lehčích, těžších a poměrně přísných výstupů – a opět rajbasy … Z náhorní stěny ( severní) jsou parádní vystupy pro děti, jsou to krásné dvoječky kde si budou užívat a mít dobrej pocirt. Z jihu už se obtížnost zvyšuje je to zde od IV – VIIb Hezké cesty :

 • V zajetí streptokoka VI
 • Jižní pilíř VII
 • Jižní Komín III
 • Jižní stěna IV
 • Polední lenost V
 • Ranní rozcvička IV
 • Nejistá cesta VI
 • Projekt( nyní už dodělaný cca VIIc )
Prostě si zde zaleze každý od nováčka po dobrého lezce. Ale na druhé straně na Bezděčínské věži je už opravdu zajímavé a dlouhé lezení lezení. Zatím jsme lezli jen z jihu:
 • Rozhašené křemínky VIIc –dlouhá cesta cca 30m s 5 kruhy
 • Hráčská vášeň VII
 • Opilcův sen VIIc
 • cestu kterou nám doporučily Jihozápadní kout VIIb – ale nepustila bylo to mokré…
Zde je ještě hodně práce, tuto stěnu bych doporučoval rozlezeným lidem, ale opět se ani zde nazapomělo na špunty, zleva jsou dva kraťoulinké chodníky pro děti…Cesta Rozhašené křemínky.

Suma sumárum tyto dvě oblasti jak jsem psal skrývají mraky možnosti lezení pro děti a úplné nováčky, ale také pro práskače. Spát se dá celkem kdekoliv, ale našli jsem koupák, s hospodou a možností stanu za pádičku ve vesnici Frýdštejn. Už je to i vyzkoušené. Písek je jako na Suškách a mám pocit že hořejšky jsou jako na Oberwegrech, a je to za chvilku po dešti suchý. Prostě paráda.Útěk a Hřebenová věž.

Tak doufám že se tam někdy uvidíme.

MamutFotogalerie - Bezděčín
Fotogalerie - Radoňovice

 Zpět na seznam článků

Webmaster - Pavel Trnka  CSS - Michal Kutil