jméno: heslo:
Warning: Illegal offset type in unset in /DISK2/WWW/sherpaclimb.net/www/mysql.php on line 78
Súlov - report
Autor: Azáro15.července 2006

Jelikož expedice letošního léta míří převážně východním směrem, též my jsme se rozhodli strávit první horké červencové dny na té správné straně od Prahy.

Cíl mise: průzkum lezení na Súlově a v okolí.

Do oddílové kroniky netřeba už mnoho dodávat. Stačí si projít galerii zvídavého Pavlova objektivu, zavěšeného proklatě nízko na krku, a bude vám jasno :-). Dále následují strohá fakta.

Súlov

Je místní největší lezeckou oblastí. Pouze zde jsou skály tvořené slepencem (proto platí zákaz lezení po dešti), který zvětral do podoby věží, jehel, hřibů apod. Na Súlově je cca 500 lezeckých cest v celkem 8 oblastech. Skály dosahují výšky až 100m a najdou se tu jak vyborhákované, tak i klasické cesty (převážně okolo V. stupně UIAA). Výjimkou nejsou ani IX se dvěma kruhy a 15m nekompromisního lezení. Slováci lezou dobře. Většina cest se nám zdála dost ostrých, řekněme o půl stupně tvrdší klasifikace.

Lezcovo zklamání je místní tvrdá ochrana přírody viz. www.james.sk. Lézt se smí pouze ve dvou oblastech: Javor a Skaly pod hradom, kde se nachází asi polovina všech cest (s největším zastoupením sedmiček). Průvodce Slovenské skály II. (r. 2002) máme.

Charakter lezení

Skála má dost betonoidní charakter. Na některých místech se trošku drolí. Berou se malé dirky, přilepené kamínky, ostré spáry i oblé lišty. První kůže vydržela tři dny. Na matroš si musíš chvilku zvykat, ale stojí to za to!

Basecamp

Súlov nabízí poměrně slušné ubytování v místním autokempu. Současné ceny jsou 50Sk za stan, 50Sk za auto a 30Sk za osobu. Do skal to je 30minut pěšky.
Místňáci pijí pivo značky Popper a to si raděj nikdy neber.

Manínská tiesnňava

Je oblast u Považské Teplé, vzdálené asi 15km od Súlova. Nabízí krásné a zatím neoklouzané vápno v okolí Manínského potoka ve stínu statných buků. Skály jsou až 30m vysoké a nově přejištěné. Též zde ochranáři dost oblastí uzavřeli, ale i tak tu najdeš 2-3 dny parádního lezení.


Toto není zrovna výstižná fotka, ale lepší jesem nenašel.

Hluboký kaňon rozděluje oblast na Velký a Malý Manín. Velká část Malého Manína se otevírá až prvního září. Celoročně je otevřena jen oblast Verdon, vzdálená hodinu chůze z místního autocempu. Skály Velkého Manina jsou podstatně blíž. Průvodce na Manín jsem hodil na stránky.

Spaní je buď na divoko ve skalách, nebo v místním autocampu či spíš chatové osadě. Pro stan tu není moc útulno, ale mají tam bazén a o 5km dál jsou koupací rybníky.

Užitečné odkazy

Slovenské skály - internetový průvodce
Ochrana přírody
Súlov - skály pod hradem
Súlov - Javor
lezec - o zákazu lezení na Súlově a okolí

 Zpět na seznam článků

Webmaster - Pavel Trnka  CSS - Michal Kutil